Cestou po Slovensku za najkrajšími pamiatkami s krytinou Tondach

Plánujete stráviť leto spoznávaním nášho kultúrneho dedičstva? Vybrať si to „naj“ je takmer nemožné a preto Vám prinášame niekoľko tipov, kde môžete okrem spoznávania histórie obdivovať aj architektúru s rekonštruovanou strechou Tondach. 

Mapa Slovenska s historickými pamiatkami s krytinou Tondach

1. Múzeum mesta Bratislavy

Bobrovka okrúhly rez engoba matná antik

Bratislava skrýva množstvo pokladov, jeden deň na návštevu rozhodne nestačí. Pri návšteve Starého mesta uvidíte aj Starú radnicu na Hlavnom námestí, ktorá patrí medzi najstaršie budovy v Bratislave. Bola postavená v gotickom štýle v 15. storočí ako výsledok spojenia budov Jakubov dom, Pawerov dom, Ungerov dom a Aponiho palác. Od roku 1868 je sídlom Múzea mesta Bratislavy  - najstarším múzeom s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Medzi vystavované exponáty o histórii Bratislavy patria nástroje na mučenie, staromestské žaláre, historické zbrane, brnenia, maľby a miniatúry. Jednou z atrakcií je aj delová guľa vstavaná do steny veže, ktorú vystrelili Napoleonovi vojaci v 19. storočí.

2. Pálffyho kaštieľ, Malacky

Bobrovka okrúhly rez prírodná

V Malackách na Záhorí nájdete Pállfyho kaštieľ zo 17. storočia obklopený krásnym Zámockým parkom zapísaným ako Národná kultúrna pamiatka. Po prehliadke kaštieľa sa zastavte aj vo františkánskom Čiernom kláštore, ktorého súčasťou sú rozsiahle krypty a  Sväté schody, ktoré dal vybudovať Pavol IV. Pálffy spolu s kláštorom. Je to kópia Svätých schodov, po ktorých kráčal Kristus do Pilátovej siene. Na svete sú celkovo troje - pôvodné v Ríme, kópia v Jeruzaleme a v Malackách. 

3. Holíčsky zámok

Bobrovka okrúhly rez prírodná

Prvá písomná zmienka o  Holíči pochádza z  12. storočia, keď sa spomína ako Wywar, teda Nový hrad. Najznámejšími majiteľmi holíčskeho panstva boli František Štefan Lotrinský s  manželkou Máriou Teréziou, za ktorých zažilo najväčší rozmach. Dnes je budova tejto honosnej panskej rezidencie sprístupnená širokej návštevníckej verejnosti, sídli tu totiž Mestské múzeum Holíč s unikátnou kolekciou holíčskej keramiky, expozíciou dobových remesiel a cechov, obrazmi a trojrozmernými modelmi historického Holíča.

4. Cisársky a kráľovský Žrebčín, Kopčany

Bobrovka špicatá prírodná

Iba 10 min od kaštieľa sa nachádza obec Kopčany, kde nájdete Cisársky a kráľovský žrebčín Márie Terézie. Navštívte múzeum, jazdeckú školu, pozrite si parkúrové preteky alebo prihláste deti do letného tábora. A keď tu už budete, nezabudnite si všimnúť strechu so špicatou bobrovkou s rozlohou viac ako 8000 m2, ktorá by pokryla 90 až 100 rodinných domov. Zaujímavosťou je, že kvôli častým požiarom stavbári vynechali krov a preto je aj teraz porekonštrukcii škridla kladená priamo na tehlové klenby pomocou malty.

5. Protiturecká pevnosť Komárno

Drážková Bobrovka hladká okrúhly rez prírodná

Komárňanská pevnosť na juhu Slovenska je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovalosťou je dokonca unikátom európskeho formátu. Preto je navrhnutá na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ak cestujete neradi, navštívte virtuálnu prehliadku prostredníctvom webovej stránky pevnosti.

Budova kasární v Komárne má najväčšiu súvislú strechu v Európe v celkovej dĺžke 610 bežných metrov s celkovou plochou 18 770 m2, čo zodpovedá ploche troch futbalových ihrísk. Na pokrytie bolo celkovo použitých 400 000 kusov škridiel a 987 m3 dreva (reziva).

6. Nitriansky hrad a Chateau Appony

Bobrovka okrúhly rez prírodná, Bobovka okrúhly rez engoba matná čierna

Areál Nitrianskeho hradu je Národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad je dnes sídlom nitrianskeho biskupstva. Vstup do areálu je bezplatný, za symbolickú sumu si môžete pozrieť aj expozície: Katedrála sv. Emeráma, Kazemát, Diecézne múzeum. Pre skupiny je možné objednať si sokoliarske vystúpenie alebo hľadanie strateného hradného pokladu. Len pol hodinku smerom na východ sa nachádza krásny Kláštor sv. Benedikta. 

Tip: Chateau Appony

 Ak sa vydáte na sever do Oponíc, môžete navštíviť Chateau Appony s najkrajšou knižnicou na Slovensku. Ponúka možnosti ubytovania, wellnesu i športových aktivít. 

7. Vodný hrad Partizánske

Francúzska škridla prírodná

Cestou Trenčianskym krajom si urobte zastávku v Partizánskom, v časti Šimonovany. Kaštieľ je skromný, za to veľmi fotogenický. Od roku 2016 slúži ako knižnica s čitárňou, študovňou, detským kútikom a expozíciou mestského múzea.

8. Bojnický zámok

Bobrovka gotická engoba matná antik

1.      Mesto Bojnice ponúka zábavu pre všetky generácie. Po prehliadke rozprávkového zámku zoberte deti do národnej bojnickej ZOO, ktorá je najstaršia a zároveň najnavštevovanejšia na Slovensku. Jednou z najväčších atrakcií známeho kúpeľného mesta je vyhliadková veža, ktorá dosahuje výšku 30 metrov a ponúka panoramatický výhľad na Bojnice, Prievidzu a pohoria Ždiar, Vtáčnik a Kremnické vrchy. Smerom k rozhľadni, nájdete aj zrkadlové bludisko. Milovníci histórie si prídu na svoje v múzeu praveku či na vystúpeniach šermiarov a sokoliarov, športovci ocenia cyklodráhu v lese nad zámkom. 

Tip: Kúpele Bojnice

Víkend zavŕšte v Kúpeľoch Bojnice s krásnou architektúrou a veľkým parkom, napr. v dome Lysec. 

9. Hrad Ľupča

Bobrovka okrúhly rez engoba matná červená

Národná kultúrna pamiatka Hrad Ľupča sa týči nad mestom Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od Banskej Bystrice. Založený bol v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. V areáli hradu sa nachádza aj 62 metrov hlboká studňa, z ktorej dna vedie tunel vyúsťujúci neďaleko hradu. Od roku 2002 začala rozsiahla rekonštrukcia celého hradu. Dominantou je sála, pomenovaná, podobne ako celá stavba, po dcére cisárovnej Sisi a cisára Františka Jozefa I., Gizele. Iba 30 km od Ľupče sa nachádza stredisko Donovaly. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, spokojná bude celá rodina. Vo Fun Aréne Vás čaká množstvo atrakcií ako bobová dráha, lanový park či bungee trampolíny. Najmenší sa potešia návšteve mini dedinky Habakuky.

Tip na ubytovanie: Rezort Gothal

Rezort v Liptovskej Osade ponúka všetko pre aktívny rodinný oddych v srdci prírody, vrátane športových aktivít, vodného sveta a wellnessu a miestnej gastronómie. Nezabudnuteľnú dovolenku dotvorí zážitok z ubytovania v chalupách v duchu tradičnej miestnej architektúry liptovskej dedinky, ktorú zdobí široká paleta škridiel Tondach. 

10. Budatínsky zámok, Žilina

Bobrovka okrúhly rez prírodná

Hrad Budatín je významnou historickou a architektonickou pamiatkou Žiliny z 13.storočia, v ktorej dnes sídli Považské múzeum. Počas otváracích hodín je možné poprechádzať sa celým areálom vrátane parku Budatínskeho hradu, či bezplatne navštíviť kaplnku a aktuálnu výstavu v miestnosti oproti kaplnke. V hrade je inštalovaná drotárska expozícia a hradné expozície.

Ak hľadáte turistiku v okolí, jednoznačne odporúčame Jánošíkove diery.

11. Urbanova veža, Košice

Bobrovka okrúhly rez engoba matná medeno-hnedá

Tipy na výlet by sa nezaobišli bez návštevy metropoly východného Slovenska. Mesto Košice sa hrdí viacerými titulmi ako Európske hlavné mesto kultúry 2013, Európske mesto športu 2016, v roku 2017 bolo zaradené do Siete kreatívnych miest Unesco. Historické centrum mesta je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Nachádza sa tu najväčšia gotická stavba a kostol na Slovensku – Dóm sv. Alžbety. Dóm má aj samostatnú zvonicu, ktorou je dodnes funkčná Urbanova veža. Ešte pred pár mesiacmi z nej padali na zem škridly, dnes ju zdobí už krásna nová krytina. 

12. Bazilika sv. Egídia a Šarišské múzeum

Bobovka okrúhly rez engoba matná antik, Bobrovka okrúhly rez prírodná

Bardejov, ktorý patrí medzi najkrajšie slovenské mestá, zaradili v roku 2000 do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov sa tiež hrdí prívlastkom najgotickejšie mesto Slovenska. Centrum mesta tvorí Radničné námestie, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianskych domov na úzkych stredovekých parcelách. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia a mestská radnica, v ktorej sa nachádza šarišské múzeum. Okrem iného v Bardejove nájdete skanzen, ktorý je najstarším svojho druhu na Slovensku a dokonalý oddych v bardejovských kúpeľoch.

13. Chrám sv. Jakuba, Levoča

Bobrovka okrúhly rez prírodná

Levoča je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Asi najznámejšou budovou v Levoči je Bazilika svätého Jakuba, v ktorej sa nachádza celosvetovo známy drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, prezývaný aj „Michelangelo dreva“. S výškou 18,62 m je najvyšší gotický oltár na svete. Takmer každý návštevník Levoče zájde aj na neďaleký Spišský hrad. Podobne ako Levoča patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na juh od Levoče je krásna prírodná oblasť s množstvom turistických chodníkov a vodopádov – Slovenský raj. 

14. Kežmarský hrad a Hotel Hviezdoslav

Bobovka okrúhly rez engoba matná antik, Drážková Bobrovka hladká červená

Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463. Staviteľmi a prvými majiteľmi hradu boli bratia Imrich a Štefan Zápoľský. Nachádza sa priamo v centre mesta Kežmarok, ktoré je historickým centrom tradičného regiónu Spiš a východiskovým bodom výletov do Tatranského národného parku (16 minút autom), Národného parku Slovenský raj (22 minút autom) a Pieninského národného parku (35 minút autom).

Tip: Hotel Hviezdoslav 

Navštívte hotel s menom najväčšieho slovenského spisovateľa P.O. Hviezdoslava, ktorý počas štúdia na slávnom Kežmarskom lýceu v jednom z domov žil a tvoril.

Múzeum Červený kláštor

Bobrovka okrúhly rez engoba matná antik

Cestu po východnom Slovensku zavŕšime návštevou obce Červený Kláštor, ktorá je centrom turistického ruchu v Pieninskom národnom parku. Svoje pomenovanie dostala podľa červenej farby striech kláštorných objektov. Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Pôsobil v ňom prekladateľ Biblie Romuald Hadbavný aj bylinkár známy ako lietajúci mních Cyprián. V objektoch Červeného kláštora je múzeum s expozíciou zameranou na prezentáciu tradičného spôsobu života rádu kartuziánov, kamaldulov a iných rádov pôsobiacich v oblasti severného Spiša.

Historická budova kaštieľa v Oponiciach s Bobrovkou čiernou OR
© I&P SLOVAKIA a.s.