Pálené škridly Tondach pre rodinné domy

Prečo pálená škridla

Pálené škridly Tondach sú vhodné ako pre novostavby, tak aj pre rekonštrukcie rodinných domov. Tondach je čisto prírodný produkt. Ponúka komplexný strešný systém vrátane potrebných doplnkov so zárukou 33 rokov.

Bohatá ponuka tvarov, farieb a povrchových úprav pre moderný, klasický i historický vzhľad - vďaka svojej všestrannosti je strešná krytina Tondach vhodná na strechy stavieb všetkých druhov, pre novostavby aj rekonštrukcie. Dokonale zachová ráz historických budov, ale rovnako dobre sa uplatní i v modernej architektúre rodinných domov. Škridly sú v cenovo dostupných variantoch, pre každý typ strechy a charakter domu. 

Prečo si vybrať pálenú škridlu na strechu domu?

Pálená škridla je ideálnym materiálom na strechu rodinného domu

Pálená škridla Tondach zaručí spokojnosť po celé generácie. Výhodou keramickej škridly je jej precízne spracovanie na vysokej remeselnej úrovni, ktoré vytvára trvácnu krytinu pre strechy domov a rodinných domov bez akejkoľvek údržby s overenou životnosťou 100 rokov. Preto je pálená keramická škridla obľúbeným materiálom na strechy rodinných domov.

Aké sú výhody pálenej keramickej škridly?

Kvalitné prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú nemennosť a bezkonkurenčnú farebnú stálosť všetkých pálených škridiel Tondach. Ďalšou výhodu pálených škridiel je ich odolnosť voči kyslým a zásaditým látkam, takže vtáčí trus ani kyslé dažde nenarušia jej povrch a okrem farebnosti si zachová svoju kvalitu. Navyše, keramická krytina má veľmi vysokú mechanickú pevnosť (tlak snehu, krupobitie.)

Pálené škridly z prírodného materiálu

Škridly Tondach sú vyrobené z prírodného materiálu - hliny, bez chemických prísad, za prítomnosti štyroch elementov – zeme, vody, vzduchu a ohňa. Prírodný materiál priaznivo ovplyvňuje zdravie  a zabezpečuje najvyššiu kvalitu bývania. Keramická škridla prirodzene dýcha, rýchlo sa vysúša a tým zabraňuje tvorbe plesní. Pálená škridla Tondach je ocenená európskym certifikátom kvality „natureplus“.  Spolu so strešným príslušenstvom tvoria overené systémové riešenie.

Hrubá stavba Porotherm Profi 38 Dryfix, priečky , Tondach samba čierna engoba
© Wienerberger s.r.o.

Tradičná a moderná škridla

Škridly Tondach sú preverené časom a majú množstvo vynikajúcich vlastností, pre ktoré sú obľúbenou strešnou krytinou. Vyberte si z našej ponuky.
 

Trvalo udržateľná výstavba a certifikácia natureplus

Požiadavky na kvalitu stavebných materiálov sa neustále zvyšujú a to s ohľadom na klimatické podmienky, ekológiu, životnosť, úsporu a rovnako aj  dizajn. Pálená škridla je azda najpoužívanejším a rovnako i tradičným materiálom na strechy rodinných domov. Škridly Tondach zároveň spĺňajú „nové“ požiadavky, ktoré sú na stavebné materiály kladené.

V súčasnosti je environmentálna značka natureplus® udelená stovkám stavebným produktom v Európe, strešnú krytinu Tondach nevynímajúc. Tento certifikát uznávajú odborníci v sektore výstavby ako aj environmentálne organizácie spotrebiteľov, vládne orgány a systémy hodnotenia budov.

Posúdenia na overenie požiadaviek vykonávajú akreditované laboratóriá a posudzovatelia v súlade s uznávanými medzinárodnými normami pre udržateľnú výstavbu. Strešná krytina Tondach, s environmentálnou značkou natureplus®, ktorá je jedinou európskou environmentálnou značkou pre stavebné výrobky, bola hodnotená prísnymi vedeckými kritériami troch kľúčových pilierov:

 • ochrana klímy,
 • ochrana zdravia,
 • trvalá udržateľnosť.

Preverením týchto kritérií škridly Tondach splnili požiadavky na certifikát “natureplus“ a vystupujú ako všeobecne uznávaný a certifikovaný materiál na strechu RD. Svojim prírodným pôvodom a výrobou to potvrdzujú.

Materiál a spôsob výroby škridly

Škridla ako strešná krytina sa podľa historických dôkazov používala už v období pred narodením Krista. Materiály používané na ich výrobu sa zásadne nezmenili, vývinom prešli iba technológie výroby.

Na výrobu škridly sa odjakživa používala hlina s obsahom konkrétnych chemických zložiek. Hlina určená na výrobu škridly obsahuje ílovité materiály, ďalej kysličník kremičitý, kysličník hlinitý, železo a ďalšie. Po ťažbe materiálu na výrobu škridly nasleduje jeho triedenie a mletie, ktoré ho okysličuje a dosahuje menšiu zrnitosť, ktorá je dôležitá pre hladký povrch škridiel. Pri mletí sa do hliny určenej na výrobu škridly pridáva aj voda a takto vzniknutá masa sa necháva odležať pre rovnomerné nasiaknutie vodou.

Nasleduje formovanie škridiel, ktoré môže prebiehať dvoma spôsobmi – ťahaním alebo rezaním. Podľa rozmerov vzniká keramická škridla veľkoformátová alebo maloformátová.  Hotové, vyformované škridly sa vysušia a následne vypaľujú pri teplotách 900 – 1 100°C. Po dokončení vypaľovania ešte prichádza na rad skúška pevnosti.

Spôsob výroby pálenej škridly

Farba strechy rodinného domu

Farba pálených škridiel je daná zložením hliny, ale jej farebnosť môžeme aj ovplyvniť - pridaním ďalších minerálnych prísad. Farebné rozdiely pri porovnaní dvoch naraz vyrobených produktov sú prirodzené a vznikajú pri vypaľovaní, spôsobuje ich rozličné chemické zloženie hliny.

Nová odolná strecha so škridlou Tondach

Pálene škridly Tondach sa s ohľadom na materiál a spôsob výroby vyznačujú vysokou odolnosťou voči klimatickým podmienkam, nízkou nasiakavosťou pri výdatných dažďoch a vypaľovaním získavajú nezameniteľnú vlastnosť – protipožiarnu odolnosť.

Prečo je škridla najvhodnejší materiál na strechu domu

Pri voľbe materiálu na strechu domu je okrem strešnej konštrukcie potrebné zvážiť aj strešné materiály, doplnky strešného systému a zhotoviteľa - pokrývača. Strecha musí spĺňať niekoľko požiadaviek naraz. Zabezpečuje trvácnosť budovy,  chráni pred nežiaducimi únikmi tepla a zároveň odvetráva prebytočnú vlhkosť. Rovnako chráni stavbu pred prebytočným prehrievaním. Je nutné, aby nová alebo aj rekonštruovaná strecha preukázala svoju odolnosť pri všetkých druhoch počasia.

Najčastejšie používaným strešným materiálom v našich zemepisných šírkach je pálená škridla. Časom, so zvyšujúcimi požiadavkami spotrebiteľov sa jej vlastnosti vyvíjajú a zlepšujú a konkuruje tak ostatným strešným materiálom. Prečo by ste si mali pre novú strechu domu zvoliť škridlu? A aké sú nevýhody ostatných strešných krytín?

Prečo je škridla najlepší materiál na strechu RD

Krytina na rekonštrukciu strechy

Dôvodov na výmenu starej strešnej krytiny môže byť viacero. Celková rekonštrukcia domu alebo nevyhovujúce tepelnoizolačné vlastnosti strešnej krytiny a izolácie, jej opotrebovanie, požiadavky na odstránenie nedostatkov v strešnej konštrukcii, zateplenie pre zlepšenie hospodárnosti budovy, či rekonštrukcia strechy alebo aj požiadavka na zobytnenie podkrovia.

Každý z uvedených dôvodov môže byt dôvodom na novú strechu. Kvalitná rekonštrukcia strechy dokáže znížiť náklady na energie až o cca 20%. Ktorý materiál je ako strešná krytina najvýhodnejší?

Výmena starej keramickej škridly za novú

V každodennom živote sa často stretávame s pálenou škridlou starou niekoľko storočí, ktorá ešte plní svoju funkciu. Ako príklad môžeme použiť Stupavskú krčmu, kde škridla pokrývala strechu viac ako 270 rokov. Pri renovácii objektu sa zároveň menila aj strecha, keďže nevyhovovala estetickým požiadavkám. Tento a ďalšie historické objekty, so škridlou ako strešný materiál, potvrdzuje jej kvalitu a trvácnosť výhody vyplývajúce z jej jedinečných vlastností.

Výmena eternitových – azbestových striech za keramickú škridlu

Eternit alebo azbest na strechách starších domov je pozostatkom stavebníctva minulého storočia. Azbestovocementové strechy dlhodobo predstavujú problém, ktorý má nielen vplyv na naše zdravie, ale aj nemalý dopad na ekológiu prostredia. Nová strecha s použitím pálenej škridly prináša garanciu zdravotne bezproblémového výrobku, ktorý je zároveň 100% prírodný a recyklovateľný. Ak statik určí, že pôvodné latovanie je vhodné, nemusíte sa obávať hmotnosti novej krytiny, ktorá nehrá žiadnu rolu oproti zaťaženiam poveternostnými vplyvmi.

Prečo zvážiť výmenu plechovej strechy za pálenú škridlu

V prípade výmeny strešnej krytiny z plechu či šindľa určite zvážte použitie keramickej škridly. Plechová strecha môže iba ťažko konkurovať výhodám pálenej strešnej krytiny. Škridla ako materiál na strechu RD sa nerozpína, nekoroduje v spojoch, zostáva stálofarebná počas celej doby životnosti. V horúcom letnom počasí vás tak nová strecha so škridlou chráni pred prehrievaním, v zime zabraňuje úniku tepla, tlmí hluk a pri silných nárazoch vetra nevibruje ako plech. Výhodu je tiež možnosť opravy potrebných škridiel po jednom kuse, namiesto výmeny celých pásov plechu. Hmotnosť pálenej škridly je zanedbateľná vzhľadom k zaťaženiu snehom a vetrom. 

Rekonštruujete strechu z betónovej krytiny?

Keramická krytina Tondach je ideálnou náhradou betónovej krytiny, ktorá po čase stráca svoju pôvodnú farbu. Keramická škridla nevyžaduje žiadne dodatočné nátery, počas celej svojej životnosti nikdy nevybledne. Výmena krytiny je v tomto prípade rýchla a lacná a možná aj bez zmeny latovania. Nová strecha získa garanciu environmentálne výrobku s pozitívnym dopadom na životné prostredie a zdravie užívateľov.

Služby a podpora

Nadštandardné služby ako Špecialista na strechy Tondach, ktorý vám profesionálne poradí priamo u vás doma, výpočet spotreby materiálu zadarmo či vizualizácia strechy.

Rekonštrukcia strechy so škridlou Tondach

Potrebujete poradiť?

Potrebujete novú strechu? Nechajte si poradiť a získajte nielen profesionálne poradenstvo priamo u vás doma, ale aj ďalšie bezplatné služby a výnimočné zľavy.

Špecialista na strechy Tondach

Výhody škridly Tondach

Strešné krytiny Tondach majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti, vysokú odolnosť, atraktívny dizajn a najmä bezkonkurenčnú životnosť. Škridly sa vyrábajú len z hliny a vody, ktoré sú pri teplote 1 000 °C za prístupu vzduchu vypálené na vysoko odolnú krytinu do akéhokoľvek počasia. Špeciálna povrchová úprava zabezpečuje, že každá škridla je maximálne odolná voči poveternostným vplyvom s dlhou životnosťou. Krytina Tondach je vhodná pre každý dom so šikmou strechou, pretože jej možnosť použitia je od 10° sklonu. Aké sú teda vlastnosti škridiel a prečo sú také jedinečné pre použitie ako strešná krytina pri stavbe nového domu či rekonštrukcii strechy?

Prečo strešná krytina Tondach

 • TONDACH škridly sú vyrobené z prírodného materiálu bez chemických prísad, sú ocenené európskym certifikátom kvality “natureplus”,
 • Extrémna odolnosť pálenej škridly je získavaná výpalom pri teplote nad 1 000 °C.
 • Bezpečnosť uloženia strešnej krytiny zabezpečuje dvojité hlavové a bočné drážkovanie pálených škridiel, ktoré chráni strechu pred najtvrdšími poveternostnými vplyvmi.
 • Estetický vzhľad a viac oko 25 farebných odtieňov v matnom i lesklom prevedení a rôznorodé modely škridiel
 • Pálená škridla TONDACH výpalom získa bezkonkurenčnú farebnú stálosť počas celej doby životnosti bez akejkoľvek dodatočnej údržby.
 • Kompletný strešný systém - všetky doplnky ku škridlám sú esteticky zladené a navzájom kompatibilné.
 • Vďaka precíznemu spracovaniu na vysokej remeselnej úrovni vytvoril TONDACH odolnú a trvácnu krytinu so životnosťou min. 80 až 100 rokov bez akejkoľvek údržby.

Čo by ste mali vedieť pre správny výber strešnej krytiny

Nová strecha na rodinný dom so škridlou Tondach

Nákup pálených škridiel
Cenníky strešnej krytiny a stavebných materiálov
Kontakty na obchodných reprezentantov Wienerberger

Kde kúpiť pálené škridly Tondach?

Kde nakúpiť pálené škridly a ďalšie materiály na novú strechu či rekonštrukciu? Pozrite sa na mapu partnerských miest, kde naše stavebné materiály jednoducho nakúpite. Vyberte si predajné miesto najbližšie k vám!

Cenníky škridiel Tondach

Rozmýšľate o použití pálených tehál plnených minerálnou vlnou a ďalších  našich materiálov, no nepoznáte cenu? 
Pozrite sa do našich cenníkov na ceny produktov Porotherm, Tondach a Terca.

Kontakty na obchodných reprezentantov

Hľadáte špičkových odborníkov na keramickú strešnú krytinu Tondach, pálené tehly a stropný systém Porotherm alebo lícové tehly a obkladové pásiky Terca? Nechajte si poradiť.

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.