Veľkoformátové tehly Porotherm – moderný stavebný materiál

Pálená tehla je prírodný stavebný materiál vhodný na najrôznejšie účely použitia. Nielen pre svoje vynikajúce vlastnosti, ale aj vďaka rôznorodému stvárneniu. Ľudstvo ju používa už tisícročia. Za posledných niekoľko desiatok rokov prešla revolučnými zmenami a výrazne zmenila svoj vzhľad.

Dnes ju poznáme skôr ako veľkoformátové tehlové bloky rôznych rozmerov a tvarov, väčšinou špecializované na konkrétny účel. Dodnes sa však používa aj vo svojej pôvodnej podobe pre neomietané murivo,  vytvára tak modernú fasádu, kde naplno vyniknú nielen jej kvality, ale predovšetkým jej krása.

Pálená tehla je výnimočný prírodný materiál

Pýtate sa prečo?

 • pálená tehla je tradičný a spoľahlivý stavebný materiál overený stáročiami,
 • pálená tehla je zároveň moderný stavebný materiál, ktorý sa vďaka neustálym inováciám prispôsobuje novým požiadavkám,
 • pálená tehla je vyváženou kombináciou mnohých vynikajúcich vlastností, ktoré sú nemenné počas celej životnosti stavby  
 • pálené tehly plnené izoláciou - minerálnou vlnou, poskytujú nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti. Vyhovujú požiadavkám pre domy s takmer nulovou potrebou energie, bez dodatočného zateplenia.   
Palene tehly maju vynimocne vlastnosti
© Wienerberger s.r.o.

Tradičná a moderná tehla

Tehly Porotherm zaručujú množstvo vynikajúcich vlastností. Vyberte si z našej ponuky.
 

Hľadáte moderný stavebný materiál na stavbu domu?

Pre uskutočnenie výstavby a voľbe materiálu modernej fasády domu sa v poslednom čase kladie čoraz viac dôraz na úsporu času a materiálu, suché technológie, kvalitu a overenosť materiálov. Spomedzi murovacích materiálov sú u nás stále najpoužívanejšími stavebnými materiálmi pálené tehly. 

Fakty o tehle: tradičný vs. moderný?

Tehla je nielen tradičným stavebným prvkom, ale vďaka neustálym inováciám aj moderným materiálom.  Pri realizácií vyžaduje kvalitné prepracovanie detailov, aby vzduchotesnosť spĺňala prísne kritéria. V prípade brúsených tehál vznikajú len minimálne odchýlky od požadovaných výškových rozmerov, pri porovnaní jednotlivých kusov, čo umožňuje presné murovanie. Použitím brúsených tehál vzniká tenká murovacia škára, 1 až 3 mm a na murovanie sa používa tenkovrstvová malta. Tehly sú teda nielen tradičným ale aj sofistikovaným moderným stavebným materiálom.  Poskytujú výhodu minimálnych tepelných mostov, vďaka eliminovanému množstvu použitého murovacieho materiálu a mokrých procesov. Ďalšou možnosťou je murovanie na murovaciu penu, kde  celkom odpadá použitie malty. Úspora času je v prípade použitia tenkovrstvovej malty 30 % a v prípade murovania na penu až 50 % oproti klasickému murovaniu. Tieto technológie znamenajú aj minimalizáciu stavebnej vlhkosti v murive.

Stavba domu bez nutnosti zateplenia

Veľkoformátový tepelnoizolačný murovací materiál vďaka vnútorným vzduchovým komorám - rebrám zabezpečuje ich maximálnu náročnosť na presnosť. Tehlové bloky majú brúsené ložné plochy, preto sa označujú aj ako brúsene tehly.

Ďalšou výhodou použitia veľkoformátových tehál je ich priaznivá cena a dobrá akumulácia tepla. Tehla je vyrobená z prírodného materiálu - hliny, ktorá je týmto pôvodom a technológiou výroby – pálením, prirodzeným nositeľom akumulačno-izolačných vlastností. Vďaka tejto kombinácii, použitia prírodného materiálu, spôsobu a technológie výroby, sú tehly predurčené na stavbu domov, kde sa snažíme dosiahnuť čo najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Veľké množstvo keramických rebier a dutín k celkovej tepelnej izolácii rovnako prispieva. Navyše, ak si ako materiál na stavbu domu zvolíte tehly kategórie Energy+, teda keramické tehly T-Profi s vloženou izoláciou alebo tehly EKO+ s množstvom vzduchových dutín oddelených tenkými keramickými rebrami, stavbu nie je potrebné dodatočne zatepľovať. Tehly s izoláciou majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, preto sú vhodné aj na jednovrstvové obvodové steny, ktoré spĺňajú požiadavky noriem bez zateplenia. Výrazne sa tým zrýchli výstavba domu a rovnako pozitívne aj jeho výsledná energetická náročnosť. Pri hľadaní trvácneho a zároveň ekologického stavebného materiálu sa určite oplatí staviť na tehlu. Je nielen tradičným ale aj moderným stavebným materiálom, ako to už potvrdili menované argumenty.

Veľkoformátové pálené tehly na stavbu moderných domov

Velkoformatove tehly su idealnym stavebnym materialom

Veľkoformátové tehlové bloky

Veľkoformátové tehly pre omietané murivo sú nielen trvácne, ale aj energeticky úsporné. Vďaka veľkému počtu radov vzduchových dutín a tenkých keramických rebier je ich použitie na stavbu domu ekonomickou i zdravou voľou. Veľkoformátové tehly sú moderným, objemovo stabilným materiálom s dlhodobou tradíciou.

Tehly Porotherm maju vynikajuce izolacne vlastnosti

Tehly s vynikajúcou izoláciou 

Tehlám Porotherm neustále zlepšujeme ich úžitkové vlastnosti. Nielen, že menia vzhľad, ale majú aj lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.  Wienerberger má v ponuke Porotherm tehly plnené izoláciou, ktoré  spĺňajú stále sa zvyšujúce požiadavky na úsporu energie. Tehly Porotherm s izoláciou i bez nej sú ekologicky i energeticky šetrnou voľbou pre vašu stavbu.

Tehly Porotherm su nie len tradicnym ale aj modernym stavebnym materialom

Moderný stavebný materiál

Pálená tehla Porotherm je  moderným stavebným materiálom, ktorý sa vďaka neustálym inováciám prispôsobuje novým požiadavkám na výstavbu domov. Je to prírodný stavebný materiál, ktorý neobsahuje žiadne chemické prísady a svojimi izolačnými vlastnosťami spĺňa požiadavky na výstavbu nízkoenergetických i pasívnych domov s ohľadom na komfort i našu budúcnosť.

Materiál na stavbu ekologického domu

Rovnako ako v každodennom živote, aj pri výbere materiálu na stavbu domu by sme mali mať na zreteli v prvom rade technológie, ktoré ušetria energie a materiály, ktoré neuškodia našej planéte. Pálená tehla a škridla jednoznačne patria do kategórie moderných a zároveň trvácnych stavebných materiálov, z ktorých je možné stavať dom. Dôkazov o trvácnosti tehly máme všade naokolo dostatok. Takmer každá staršia budova či historické pamiatky, ktoré sa zachovali po stáročia, sú postavené z pálených tehál, prikryté pálenou strešnou krytinou. Stavebné materiály z pálenej hliny prežili celé stáročia a najdôležitejšie je to, že stále plnia svoju funkciu.

Ekologická výroba od počiatku

V ekologickom rozmere je tehla vyrobená z prírodného materiálu a je teda najekologickejší stavebným materiálom. Základnou surovinou je tehliarska hlina s priaznivou ekologickou bilanciou počas celého svojho životného cyklu: od ťažby, cez  spracovanie suroviny, výrobu, používanie, demoláciu až  po recykláciu. V procese výroby tehál sa opätovne zužitkujú tehly, ktoré z nejakého dôvodu neprešli kontrolou kvality. Takto vyradené tehly dostanú možnosť opätovného použitia hneď pri ich výrobe, pomelú sa a použijú ako prísada do zmesi. Pri výrobe tehál prakticky nevzniká odpad a nedochádza ani k produkcii odpadových vôd. 

Zdravé bývanie vďaka prírodným materiálom

Steny z pálenej tehly poskytujú ochranu, komfort a stálosť. V tehlovom dome sa býva ekologicky, bezpečne a zdravo. Murivo z pálených tehál taktiež prirodzene reguluje vlhkosť vnútorných priestorov, vďaka čomu nehrozí riziko vzniku plesní a eliminuje tým vznik neželaných alergických prejavov. Tehly s izoláciou Porotherm zabezpečujú tepelnú pohodu a optimálnu kombináciu tepelnoizolačných vlastností a akumulácie tepla bez potreby dodatočného zateplenia. Zároveň poskytuje zvukovú izoláciu, v´´ďaka čomu bude vaše bývanie nie len zdravé, ale aj s efektívnou ochranou pred rušivými zvukmi z okolia.

Pálená tehla Porotherm je odpoveďou na otázku z čoho stavať dom s ohľadom na budúcnosť, pretože poskytuje časom overené a spoľahlivé riešenie pre komfortné, zdravé  a ekologické bývanie.

Kvalitne a pohodlne byvanie vdaka palenym tehlam
© Wienerberger s.r.o.

Doprajte si zdravé a kvalitné bývanie!

Domy z tehál Porotherm umožňujú vytvoriť zdravý a pohodlný domov.
 

Tehla je ideálnym materiálom na stavbu domu

Ponuka murovacích materiálom je v dnešnej dobe široká. Veríme, že výber toho správneho murovacieho materiálu si zaslúži prieskum a zhodnotenie viacerých parametrov a vlastností. Prinášame vám hne´d niekoľko argumentov,  prečo je pálená tehla spoľahlivým stavebným materiálom:
 
 • tehla je stavebný materiál z prírodných surovín 
 • tehla je stavebný materiál bez výrobnej vlhkosti 
 • tehla pri vysychaní nemení svoj objem ani rozmer 
 • tehlový dom odolá požiaru 
 • tehlový dom je pevný a stabilný 
 • tehlový dom šetrí energie na vykurovanie 
 • steny tehlového domu vedia akumulovať teplo 
 • v tehlovom dome je príjemné a zdravé vnútorné prostredie 
 • tehlové murivo vás ochráni aj pred hlukom 
 • tehlový dom prežije niekoľko generácií 
 • moderné technológie murovania šetria váš čas a peniaze 
 • doplnkové tehly – systémové riešenie pre detaily 
 • systémové detaily – spoľahlivé riešenie bez plesní
Veľkoformátové tehly Porotherm predstavujú ekologický stavebný materiál

Stavba s tehlami Porotherm

Spoločnosť Wienerberger  ponúka konzultáciu a odborné poradenstvo s technickým poradcom pre výpočet spotreby materiálustatický návrh stropu vrátane kladačského plánu a dopravu tehál priamo na stavbu. Stavba s tehlami Porothmerm nikdy nebola jednoduchšia, aj vďaka službe založenie prvého radu tehál.  

Viac článkov na tému: Prečo stavať dom s tehlami Porotherm

Stavba domu s tehlami Porotherm

Nákup tehál a materiálov na stavbu domu
Cenníky tehál a produktov
Kontakty na obchodných reprezentantov Wienerberger

Kde kúpiť tehly Porotherm?

Kde nakúpiť tehly a ďalšie materiály na stavbu domu? Pozrite sa na mapu partnerských miest, kde naše stavebné materiály jednoducho nakúpite. Vyberte si predajné miesto najbližšie k vám!

Cenníky tehál a produktov

Rozmýšľate o použití tehál a ďalších  našich materiálov, no nepoznáte cenu? 
Pozrite sa do našich cenníkov na ceny produktov Porotherm, Tondach a Terca.

Kontakty na obchodných reprezentantov

Hľadáte špičkových odborníkov na keramickú strešnú krytinu Tondach, pálené tehly a stropný systém Porotherm alebo lícové tehly a obkladové pásiky Terca? Nechajte si poradiť.

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.