Rezidenčný projekt Tammi

Prečo má byť bytový dom z tehly?

Pri výbere bytu je tehla naďalej dôležitým predajným argumentom. Rokmi overený materiál je aj dnes synonymom kvality a komfortu bývania. Táto spoľahlivá voľba developerov svojimi inováciami dokonca zefektívňuje realizačný proces stavby.

Zapracovať tehlu do projektu bytového domu má svoje výhody nielen z hľadiska budúcej úspešnosti predaja, ale aj z hľadiska rýchlosti a efektívnosti výstavby. Inovácie stavebného systému Porotherm, s ktorými spoločnosť Wienerberger pravidelne prichádza, znamenajú nielen úsporu materiálu, ale aj urýchlenie výstavby.

Developeri stavajúci bytové domy s použitím tehál Porotherm Profi oceňujú predovšetkým jednoduchosť, presnosť a rýchlosť realizácie murárskych prác, ako aj výslednú kvalitu stavebného diela. V zimnom období s obľubou využívajú murovanie na penu Dryfix extra, ktorej výraznou prednosťou je možnosť aplikácie až do -5 °C. 

Set of bricks Porotherm 19 AKU Profi

Tehla ponúka využitie na rôzne účely

Tehla sa vyznačuje vysokou pevnosťou v tlaku, vďaka čomu ju možno použiť aj pre nosný systém stavby až do výšky 5 nadzemných podlaží (v závislosti od konkrétnych podmienok). V prípade väčšieho počtu podlaží je rozšírenou alternatívou kombinácia železobetónového nosného skeletu s tehlovým výplňovým murivom pre obvodové a vnútorné steny.

Medzibytové deliace steny musia spĺňať prísne požiadavky na zvukovú izoláciu. Investori, projektanti a realizátori preto musia klásť dôraz nielen na výber vhodného materiálu, ale aj na ich správnu realizáciu. Overené riešenia pre nosné i nenosné akustické deliace steny v bytových domoch ponúka široký sortiment tehál Porotherm AKU. Steny z týchto tehál zaručujú dostatočnú ochranu proti nežiaducemu hluku, vyznačujú sa vysokou pevnosťou a prispievajú aj k tepelnej stabilite vnútorných priestorov.

Tehlové bytové domy v Bratislave

Bytové domy s použitím tehál Porotherm možno nájsť na celom území Slovenska vrátane rezidenčného projektu Nido, ktorý ocenila odborná porota cenou CE.ZA.AR 2019.

V hlavnom meste sa bytovým domom s použitím tehlových systémov darí veľmi dobre. V projektoch GansbergTammi kládli developeri dôraz na komfortné bývanie bez zaťaženia hlukom zo susediacich bytov. Akustické deliace steny susediacich bytov sú preto zhotovené z tehál Porotherm AKU.

Vnútrobytové priečky z brúsených tehál Porotherm Profi, ktoré ponúkajú možnosť jednoducho vytvoriť otvory či drážky, možno nájsť okrem iných, napríklad aj v bytoch obytného súboru Nuppu.

Zákazníci preferujú tehlu

Keď sa budúci nájomníci a kupujúci zaujímajú, z čoho je postavený bytový dom, väčšinou chcú počuť, že z tehly. Tehla zhmotňuje predstavu o bezpečnom, zdravom a komfortnom bývaní. Dlhá a rokmi overená životnosť, požiarna odolnosť, optimálne vnútorné prostredie, vynikajúce tepelno-technické a zvukovoizolačné vlastnosti sú nepriestrelnými argumentmi v jej prospech. 

Rezidenčný projekt Tammi
Projekt: TAMMI

Lokalita: Bratislava - Dúbravka

Developer: YIT Slovakia

Architekt: Citovický Fillo Architekti

Na rezidenčnom projekte Tammi sa na stavbu deliacich priečok medzi jednotlivými bytmi použili pálené tehly Porotherm AKU. Brúsené tehly Porotherm Profi sa použili aj na stavbu niektorých deliacich priečok vnútri bytov.

Rezidenčný projekt Nuppu
Projekt: Nuppu

Lokalita: Bratislava - Ružinov

Developer: YIT Slovakia

Architekt: ATELIER 3M, Ing. arch. Marián Pokrivčák, Ing. arch. Monika Štekláčová

Brúsené tehly Porotherm Profi sa použili na zhotovenie deliacich bytových priečok obytného súboru Nuppu. Tehla Porotherm AKU s hrúbkou 250 mm s dostatočnými akustickými parametrami bola použitá aj na stavbu steny, ktorá delí pivničné kobky od spoločenského priestoru. 

Rezidenčný projekt Gansberg
Projekt: Gansberg

Lokalita: Bratislava – Nové Mesto

Developer: ITB Development

Architekt: Architekti Šebo Lichý

Konštrukčne sú objekty tvorené železobetónovou konštrukciou. Tehla však zohrala významnú úlohu najmä pri zabezpečení tichého a príjemného bývania. Hlavným zámerom developera aj architektov bolo vytvoriť nadštandardné bývanie. Preto jednou zo základných požiadaviek bola eliminácia hluku z okolitých bytov, aby sa susedia navzájom nerušili. Všetky deliace priečky susediacich bytov v bytovom komplexe Gansberg sú zhotovené tehlami Porotherm 25 AKU MK. Tieto tehlové bloky zabezpečujú zvýšené zvukovo-izolačné vlastnosti muriva, bez toho aby bolo potrebné zvyšovať hrúbku stien. Deliace steny majú vďaka týmto tehlám aj výbornú tepelno-akumulačnú schopnosť, ktorá prispieva k teplotnej stabilite v miestnosti. K jej ďalším významným výhodám patrí tiež nízky odpor proti difúzii vodných par a vysoká pevnosť v tlaku.