Víťaz súťaže V11 v kategórii verejný priestor Erik Blaho

Víťazi architektonickej súťaže so škridlou Tondach V11

Letná výzva o inšpiratívny návrh stavby s keramickou škridlou Tondach V 11 už pozná víťazov. Odborná porota ocenila najlepšie diela architektov a projektantov v kategóriách Rodinný dom a Komerčný alebo verejný priestor. Víťazný návrh vybrala aj spomedzi prihlásených študentov. 

Súťaž sa stretla so záujmom odbornej verejnosti, rovnako ako revolučná škridla, ktorá bola jej ústredným motívom. „Záujem o súťaž hodnotím pozitívne. Prostredníctvom tejto výzvy sme chceli architektom predstaviť nový model pálenej škridly Tondach V11, vyzdvihnúť jej jedinečné vlastnosti i originálny dizajn. Sme radi, že súťaž oslovila aj študentov, ktorí mali tiež možnosť zapojiť sa a vytvoriť jedinečný návrh použitia tejto krytiny na stavbe,“ zhrnul výsledky architektonickej výzvy Michal Dobrovodský, jeden z členov poroty a zároveň produktový manažér značky Tondach. Do súťaže bolo prihlásených 22 projektov, pričom prihlásiť sa mohli architekti i študenti architektonických odborov.

Víťaza vybrala odborná porota

Úlohou súťažiacich bolo do konca augusta vytvoriť zaujímavý návrh stavby s využitím škridly V11 s moderným vzhľadom. O víťazoch rozhodovala odborná porota, ktorú tvorili architekti Tatiana Kollárová a Jakub Moravčík a zástupcovia spoločnosti Wienerberger – digitálny produktový manažér Alexander Pintér,  produktový manažér pre značku Tondach Michal Dobrovodský, vedúci predaja pre východné Slovensko Karol Kleščinský a marketingová manažérka spoločnosti Judit Šipekiová. Porota posudzovala najmä celkovú kvalitu architektonického, tvarového a estetického riešenia objektu a tiež inovatívny dizajn a architektonický koncept. Realizácia objektu s danou krytinou nebola podmienkou v súťaži.

„Polygonálny dizajn so skosením v tvare písmena V, láka na preskúmanie možností nového uplatnenia tradičnej keramickej krytiny. Zo širokého portfólia projektov s rôznou architektonickou kvalitou napriek tomu vynieslo hlasovanie poroty do finále zdravo konzervatívne projekty. Víťazný návrh rodinného domu a horských kúpeľov ilustruje využitie tradičného materiálu v prírodnom kontexte, pričom abstrahované línie škridly nechávajú vyznieť čisté formy stavieb v krajine,“ hodnotí víťazné diela člen poroty Ing. arch. Jakub Moravčík. 

Harmonické prepojenie sedlovej a zelenej strechy

Víťaz kategórie Rodinný dom

V  kategórii Rodinný dom zaujal členov poroty návrh architekta Filipa Pipišku z Performa Architects, ktorý získal finančnú odmenu vo výške 1000 €. Návrh rodinného domu, ktorý do súťaže zaslal, definuje jednoduchá čistá geometria zložená z dvoch materiálov. Drevený obklad obaľujúci nočnú zónu odzrkadľuje  prírodný charakter okolia a biela omietka, za ktorou je ukrytá spoločenská časť domu, zas čistotu prostredia. Obidve zóny sú prepojené stredovým traktom, ktorý vďaka preskleniu umožňuje kontakt a priame prepojenie so záhradou. „Nižšia lineárna geometria je pokrytá zelenou extenzívnou strechou, ktorá vytvára príjemný kontrast a súčasne harmóniu so sedlovou strechou pokrytou práve novou strešnou krytinou Tondach V11 v matnej čadičovej farbe,“ popisuje návrh autor Filip Pipiška. Zvolená škridla svojou farebnosťou podporuje prírodnú farebnosť domu a svojím geometrickým tvarovaním prináša moderný kontrast ku tradičnej forme domu.

Pálená škridla tvorí dominantný prvok horských kúpeľov

Víťaz kategórie Komerčný a verejný priestor

Kategóriu Komerčný alebo iný verejný priestor ovládol návrh Ing. arch. Ľudmily Balážovej a Ing. arch. Erika Blaha z ateliéru LEA | Ľudmila & Erik Atelier, ktorý autori vytvorili v spolupráci s Ing. Petrom Slamkom. Introvertná stavba horských kúpeľov, ktorú navrhli, je vložená do prírody a poskytuje intimitu a zároveň príjemný pobytový priestor pre svojich návštevníkov. „Tondach V11 sme sa snažili zakomponovať tak, aby vynikla a bola dominantným prvkom stavby. Zvolili sme odtieň engoba matná čierna, ktorá je v kontraste so svetlým prívetivým interiérom,“ opisuje návrh E. Blaho. Strešná krytina je vnímateľná z každého uhla pohľadu, a to z exteriéru i z átria a stáva sa tak neoddeliteľným výrazovým prvkom stavby a súčasťou architektúry. Aby interiér pôsobil čo najvľúdnejšie a nebol cudzí prírodnému prostrediu, do ktorého je stavba zasadená, je spoločne s nosnou konštrukciou z väčšej časti tvorený drevom. Ostatné prvky sú z pohľadového betónu. Tento návrh bol taktiež ocenený odmenou vo výške 1000 €.

Nová škridla V11 oslovila aj študentov

Špeciálna cena pre študentský návrh

Spomedzi študentských návrhov najviac zaujalo dielo Erika Zuriana, ktorý študuje na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Získal špeciálnu cenu v hodnote 500 eur. Porotu zaujal jeho návrh rodinného domu, ktorý je dispozične riešený tak, že časť určená pre deti je osobitná a z exteriéru pôsobí priam odtrhnutá od zvyšku domu. Takéto riešenie vytvára prirodzené umiestnenie terasy aj v svahovitom teréne a taktiež neblokuje výhľad na zeleň. Dom upúta predovšetkým svojím atypickým členením strechy, ktorá je podporená  škridlou V11 s neobyčajným tvarom. „Škridla svojím dizajnom dodala tradičnej sedlovej streche moderný a dynamický výraz. V návrhu som využil minimum odtieňov farieb a popri textúre vertikálneho obkladu som zvolil tmavý odtieň strechy, ktorá pôsobí kontrastne voči bielej omietke,“ popisuje Erik Zurian.

Škridla Tondach V11

Revolučný vzhľad nových škridiel V11 vznikol v spolupráci so špičkovým dizajnovým štúdiom F. A. Porsche. Charakteristický skosený povrch do písmena V spája inovatívne a čisté tvary s tradíciou tisícročiami overenej kvality pálenej krytiny. Číslo 11 v názve výrobku značí počet škridiel potrebných na pokrytie jedného metra štvorcového strešnej plochy, čo umožňuje jednoduché a menej prácne kladenie. Písmeno V zas prepožičiava krytine charakteristický vzhľad. Povrch škridly tvoria tri hladké roviny, ktoré vytvárajú dve línie. Minimalistický dizajn dodá streche moderný a nekonvenčný vzhľad. Originálna krytina V11 sa vyrába v povrchovej úprave engoba v troch farebných prevedeniach – čiernej, titánovej a čadičovej.

Inovatívny tvar v sebe spája niekoľko funkcií: na jednej strane umožňuje integráciu odvodňovacieho kanálika priamo v strede škridly, čo vedie k bezpečnejšiemu odvádzaniu vody. Na druhej strane, fazetovanie vytvára na streche fascinujúcu hru svetla. Unikátny vzhľad škridiel V11 si získal obdiv vo svete priemyselných výrobkov a získal prestížne ocenenie Red Dot Award 2020.

Pravidlá súťaže si môžete pozrieť tu.

Prihlásené diela architektov

Prihlásené diela študentov

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.