Young family sitting on garden bench in front of brick-lined façade

Päť dôvodov, prečo je tehla materiálom číslo jeden

Dom postavený z tradičných tehál sa stal synonymom masívnej stavby a symbolom bývania pre niekoľko generácií. Tehla má totiž po stáročia radu neodškriepiteľných výhod, ktoré by mali pri výbere muriva značne zavážiť.

Systém preverený časom

Najdôležitejšou osnovou ľudskej existencie sú od nepamäti oheň, vzduch, voda a, samozrejme, matička zem. Ide o základné prvky pre život a ľudský um už po stáročia využíva ich prírodnú silu, charakter aj vlastnosti pri obžive, kozmetike, v liečiteľstve či v stavebníctve.

Štyri životodarné sily nám dávajú pevnosť zeme, vzdušnosť, vlahu i teplo. Jedným z centrálnych prvkov je síce obyčajná, no zároveň veľmi vzácna hlina. Tá sa nachádza aj v stavebnom materiáli, akým je klasická pálená tehla.

Funkčná a obľúbená už takmer 10 000 rokov

Niekomu sa môže zdať, že obyčajná tehla, vytvarovaná a teda vyrobená z hliny, vysušená a vypálená, predsa nedokáže byť ničím výnimočná. Opak je ale pravdou! Tento stavebný materiál prešiel vývojom tisícročia a najmä ťažkou skúškou času.

Najstaršie nájdené objekty sa datujú až do roku 7 500 p. n. l. Historické pamiatky v mnohých metropolách postavené z tehál, ktoré s otvorenými ústami obdivujeme ešte aj dnes, sú patričným dôkazom toho, čo všetko sa dá pomocou tehál vykúzliť.

Prečo je ale ich výnimočnosť taká rozsiahla?

Pozrite si kompletnú ponuku našich pálených tehál

Nájdite si tú správnu tehlu pre vás podľa účelu použitia či spôsobu murovania

Tehly sú jednoduché, ale spoľahlivé

1. Odolný stavebný materiál poskytujúci ochranu

A hneď trojitá! Najznámejšia rozprávka o troch malých prasiatkach a vlkovi je síce vymyslená, no pravdivá v tom, ako hlinené tehly dokážu poskytnúť vynikajúci prístrešok proti rôznym živlom. Keďže primárnou zložkou tehál je hlina, ktorá je vypálená na vyše 1000 °C, ide o nehorľavý materiál. Na odolávanie voči požiaru sú teda tehly ako stvorené. 

Overené štúdie ďalej dokazujú, že domy postavené z tehál ponúkajú omnoho väčšiu ochranu pred vetrom ako domy postavené z iného materiálu (vinyl, cement a pod). Tehla je taký silný a odolný stavebný materiál, že dokonca prevyšuje požiadavku na odolnosť proti nárazu hurikánu v rizikových oblastiach, akou je aj (teraz aktuálna) Florida. 

Nesmieme zabudnúť ani na ďalšiu vynikajúcu vlastnoť tehál, ktorou je kontrola vlhkosti. Podľa uznávaného nezávislého laboratória pre stavebné výrobky, tehlové steny kontrolujú vlhkosť lepšie ako ktorékoľvek iné stenové systémy. Aj preto tehly pomáhajú minimalizovať rast plesní, hnilobu dreva, zásah hmyzu či koróziu spojovacích materiálov. 

2. Komfort

Chládok v lete, teplo v zime. Prirodzené tepelnoizolačné vlastnosti tehál zmierňujú extrémne teploty v budovách, vďaka čomu pomáhajú efektívne znižovať spotrebu energie. Okrem toho kvôli špeciálnemu systému dierovania a ozubenia sa tehly pýšia výbornými akustickými parametrami. Sú vhodné do miestnosti s vyšším nárokom na zvukový útlm. Susedova „garážová“ kapela vás teda nikdy neprivedie do zúfalstva. 

Palena tehla je oblubenym stavebnym materialom

3. Tehly poskytujú úsporu

Nielen energetických zdrojov, ale hlavne vašich ťažko zarobených peňazí! Za kvalitné tehly si dnes na začiatku možno priplatíte, no to len kvôli tomu, aby sa vám po pár rokoch všetky peniaze vrátili. Bavíme sa totiž o murive schopnom poskytnúť lepšiu tepelnú izoláciu, so zníženou spotrebou energie na vykurovanie a teda značne lacnejším bývaním. Tehla sa, mimochodom, počas rokov nerozbije, nerozloží a ani nevyžaduje namaľovanie. Nebude ani vyžieraná termitmi či iným hmyzom. Tehla jednoducho nevyžaduje žiadnu platenú údržbu. 

4. Stálosť

Murovacie materiály by mali byť po zabudovaní tvarovo stabilné a za žiadnych okolností by nemali meniť svoj tvar, respektíve rozmery. Ak to tak nie je, môžu po určitom čase vzniknúť trhliny v murive. Tehla zrodená v ohni opúšťa výrobné linky v absolútne suchom stave, čiže žiadne objemové zmeny spojené s prípadným vysychaním tu neprichádzajú do úvahy.

5. Tehla a naturálnosť

Aby toho nebolo málo, tehlové steny sú vôbec tie najpriateľskejšie k životnému prostrediu zo všetkých! Netreba sa tomu ani nejak diviť. Pravá hlinená tehla sa predsa vyrába z prírodných materiálov. Najviac z hliny a bridlice. Viac ako 80% tehlových pecí je vykurovaných zemným plynom a početné zariadenia využívajú palivá z biologických materiálov z iných priemyselných aplikácií a odpadových produktov. Tehly sú okrem toho jedny z mála materiálov, ktorým stavebné predpisy umožňujú ich opätovné využitie. 

Referencia Tondach Figaro 11 čierna glazúra Rodinný dom Dulova Ves 01
© Wienerberger s.r.o.

Ako sa žije v dome z tehál Porotherm?

Doprajte vašej rodine kvalitné bývanie a užívajte si bezstarostný život.

Vycibrená výroba i samotné pálenie

Set of bricks Porotherm T Profi
Set of bricks Porotherm T Profi

Neprekonateľný životný cyklus, výnimočná energetická účinnosť, ochrana pred nečakanými živlami, minimálny odpad či nespočetné možnosti recyklácie. Čo k týmto vlastnostiam, ktorými oplýva každá dobrá tehla, dodať?

Tehlový dom prináša hodnotu pre vás aj vašich potomkov. Kvalitne navrhnuté a postavené tehlové stavby majú radu praktických výhod. Základom každej úspešnej stavby je, samozrejme, správny výber materiálu. Tradičný, rokmi preverený a dlhotrvácny charakter, je azda najlepšie stelesnený v modernom stavebnom materiáli - tehlách Porotherm.

Ich energetická efektívnosť, bezpečnosť, odolnosť a úspornosť radia tehly tejto značky medzi absolútnu špičku široko-ďaleko. 

Medzi TOP produkty z radu tehál Porotherm patria tie s koncovkou T Profi, ktoré sa pýšia predovšetkým výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Sú špecialistami na zabránenie výkyvov teplôt, a to bez dodatočnej tepelnej izolácie fasády alebo klimatizačných aj vetracích systémov.

Výrazne znižujú spotrebu energie na vykurovanie alebo chladenie. Tehly Porotherm T Profi sú dokonca vhodné aj pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami s výbornou tepelnou akumuláciou sa môže pochváliť napríklad tehla Porotherm 50 T Profi Dryfix, ktorú vidíte na obrázku.

Pamätajte, že vybudovanie vlastného domu je zásadnou investíciou. Tam, kde budete bývať, by ste sa určite mali cítiť komfortne aj bezpečne zároveň. Náklady na prevádzku by pritom mali byť čo možno najmenšie. Práve kvalita materiálu, z ktorej zhotovíte hrubú stavbu, sa výrazným spôsobom prejaví na celkovom žití. Preto vyberajte správne!

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.