Referencia Tondach mix škridiel
© Gothal Liptovská Osada

Rozprávkové čaro liptovskej dedinky

Nezabudnuteľný zážitok z dovolenky na Slovensku si môžete dopriať na vyhľadávanom Liptove. Región na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier láka návštevníkov svojou nespútanou prírodou aj bohatými možnosťami trávenia voľného času. V rezorte Gothal Liptovská Osada k tomu všetkému zažijete ubytovanie ako z ľudovej rozprávky.

Gothal ponúka všetko pre aktívny rodinný oddych v srdci prírody, vrátane športových aktivít, vodného sveta, wellnessu a miestnej gastronómie. Nezabudnuteľnú dovolenku dotvorí zážitok z ubytovania v chalupách v duchu tradičnej miestnej architektúry liptovskej dedinky.

Inšpirované liptovskou dedinou

Gothal je pôvodný názov Liptovskej Osady, ktorý dedinke dali benediktínski mnísi v 13. storočí a v preklade znamená ,,božie domčeky". Aj preto chalúpky v rezorte Gothal vyzerajú, akoby vypadli zo starej slovenskej rozprávky. Prednosť pred obrovským hotelovým komplexom tu dostali menšie objekty, inšpirované ľudovou architektúrou liptovskej dediny. Vzhľad chalúp síce vychádza z tradícií, ale zároveň spĺňa všetky súčasné nároky na komfort. Ubytovacie kapacity dopĺňajú aj apartmánový dom Smrek s nádherným výhľadom na Nízke Tatry a menšie penzióny.

Pestré strechy

Všetky stavby v rezorte Gothal sú v dokonalom súlade s prírodným prostredím. V chalupách prevládajú najmä prírodné materiály ako drevo či kameň. Pri výbere stavebných materiálov stavil investor na tradíciu, no v modernej podobe. Skĺbiť požiadavky na funkčnosť a zároveň rešpektovať okolitú prírodu i ľudovú tradíciu pomohla keramická strešná krytina Tondach od spoločnosti Wienerberger.

Pri výbere krytiny patrila medzi najdôležitejšie parametre odolnosť voči vonkajším atmosférickým vplyvom. „Hľadali sme strešnú krytinu, ktorá by podčiarkla jedinečnú atmosféru tohto miesta. Požadovali sme, aby tiež zvládla silné mrazy, nápor snehu, páliace horské slnko, a zároveň nekládla nároky na údržbu. Pálená krytina značky Tondach tieto očakávania splnila,“ konštatuje Michal Galica, riaditeľ rezortu Gothal.

Objekty rezortu Gothal Liptovská Osada sú rozmanité nielen svojou funkciou, ale aj architektúrou. To sa odzrkadlilo aj v pestrosti výberu modelov, farieb a povrchových úprav škridiel Tondach. 

Referencia Tondach Bolero
© Gothal Liptovská Osada
© Gothal Liptovská Osada
Bolero

Veľkoformátová škridla Bolero v prírodnej červenej farbe terakota sa vyznačuje jednoduchým tvarom a čistými líniami. Svoje využitie našla na romantických chalupách.

Referencia Tondach Viedenská Deluxe
© Gothal Liptovská Osada
© Gothal Liptovská Osada
Viedenská Deluxe

Viedenská Škridla Deluxe so štruktúrovaným povrchom a s premyslenou kombináciou farieb je určená pre výnimočné strechy. V povrchovej úprave engoba matná bielošedá antik sa použila na chalúpkach ako alternatíva ku klasickej šindľovej streche.

Referencia Tondach Drážková bobrovka, Viedenská Deluxe
© Gothal Liptovská Osada
© Gothal Liptovská Osada
Drážková bobrovka hladká

Bobrovka hladká s jednoduchou bočnou drážkou (rovný aj okrúhly rez) ponúkla elegantné a zároveň cenovo prijateľné riešenie. Bočná drážka uľahčuje montáž a tým šetrí rezivo i materiál. V atraktívnej matnej povrchovej úprave engoba a farebnom prevedení antik vytvára optický vzhľad tradičnej strechy a výborne sa s ňou pracuje aj na komplikovaných strechách.

Referencia Tondach Staromestský balík
© Gothal Liptovská Osada
© Gothal Liptovská Osada
Staromestský balík

Na chalúpkach sa použili aj dva typy škridiel so štruktúrovaným povrchom z tzv. staromestského balíku: bobrovka okrúhly rez, viedenská škridla hranatá. Ide o vynikajúce riešenie pre sanáciu historických striech, pretože sa veľmi dobre kombinuje s pôvodnou krytinou. V prípade objektov Gothal pomohla táto kombinácia docieliť autentický vzhľad historickej strechy.

Referencia Tondach Bobrovka
© Gothal Liptovská Osada
© Gothal Liptovská Osada
Bobrovka

Škridla typu bobrovka sa mimoriadne hodí na stavby vo vidieckom štýle. Čas totiž overil jej kvalitu a nadčasovosť jej dizajnu. Na chalúpkach Gothal sa použilo hneď niekoľko druhov keramických bobroviek v rôznych farbách – s rovným aj okrúhlym rezom. Svojou univerzálnosťou sa perfektne hodila napríklad na zastrešenie apartmánového domu Smrek. 

Keramický šindeľ

Drevený šindeľ, ktorý je príznačný pre liptovskú architektúru, bol na najnovších penziónoch nahradený keramickým šindľom v povrchovej úprave matná čierna s jemnou povrchovou štruktúrou. Keramický šindeľ zachová klasický štýl stavby a svojho dreveného predchodcu predčí mnohonásobne dlhšou životnosťou a bezúdržbovosťou.

Fotogaléria

Chcete vidieť viac referencií?