Škôlka v Rusku, v Moskve číslo 2

Materská škola ako z rozprávky

Videli ste už materskú školu, ktorá pripomína zámok?

Takmer každé malé dievčatko sníva o tom, že sa stane princeznou, ktorú môže z veže vyslobodiť iba udatný princ. Deti, ktoré navštevujú rozprávkovú materskú školu na konci Moskvy tento pocit zažívajú na vlastnej koži. A priamo medzi panelákmi. Navštevujú totiž materskú školu, ktorá vyzerá ako zámok.

Magickú atmosféru umocňuje i farebná strecha s vežičkami či orloj s postavami zo slávnych ruských rozprávok.

Na fascinujúcu strechu materskej školy boli použité dva typy strešnej krytiny - tradičný ruský model ťahanej škridly Tondach (používaný na pravoslávnych stavbách), ktorá bola vyrobená na objednávku, v  kombinácii so škridlou Sulm v glazovanom prevedení a rôznych farbách.

Celkovo bolo použitých až 12 farieb strešných krytín, vrátane bielej, ružovej, vínovej, žltej, dvoch odtieňov modrej či troch rôznych odtieňov zelene. Zaujímavosťou ostáva, že farby na  nevšednú strechu nevybral architekt, ale samotný investor projektu.

Krásne farebná skladba strechy vynikne nielen na slnku, ale aj večer. Dôvodom je najmä dômyselný systém uloženia.

Deti, ktoré rozprávkový zámok navštevujú každý deň, si od konca septembra okrem tradičných detských hier môžu priamo v škôlke vyskúšať i tanečné štúdio, vedecké laboratórium, športovú halu, divadlo a dokonca i inžiniersku dielňu.

Informácie o projekte

  • Názov projektu: Materská škola, Sovkhoz Lenina, Moskva, Rusko
  • Architekt: Arka
  • Použitý produkt: Tondach ortodoxná a Tondach Sulm
  • Rok dokončenia: 2017