Superrýchle, presné a spoľahlivé murovanie v každom ročnom období.

Superrýchle, presné a spoľahlivé murovanie v každom ročnom období.
Čo sa skrýva v dóze?
Použitie PU peny v stavebníctve nie je žiadnou novinkou. Najbežnejšou oblasťou použitia je asi montáž okien a dverí. Použitie namiesto murovacej malty na spájanie tehliarskych murovacích prvkov je však novinkou.
PU pena DRYFIX extra je špeciálne vyvinutá na účely spájania brúsených tehál Porotherm Profi. Vzhľadom na úplne novú oblasť použitia PU peny spoločnosť Wienerberger v uplynulých rokoch uskutočnila vo viacerých krajinách množstvo skúšok, ktorými sa overili stavebnofyzikálne vlastnosti muriva, ako aj správanie sa samotnej peny v konštrukcii.
Aj na Slovensku boli na pôde TSÚS vykonané niektoré skúšky muriva, ktorých výsledky sú zahrnuté v technickom osvedčení TO-09/0170, vydanom pre PU penu DRYFIX.extra. Na základe Technického osbvedčenia a certifikátu vnútropodnikovej kontroly bolo vydané vyhlásenie o zhode.
V dóze sa teda skrýva odskúšaný stavebný materiál prispôsobený na nový účel použitia.
Systém Porotherm Profi DRYFIX.extra prináša na stavbu množstvo výhod:
DRYFIX extra znamená jednoduché, presné a rýchle murovanie bez miešačky.
Prvý rad tehál zakladáme na dokonale vodorovnú súvislú vrstvu vápennocementovej malty o hrúbke min. 10 mm. Založenie prvého radu je rovnaké ako pri murovaní na maltu pre tenké škáry.
v mieste budúcich stien je potrebné pre správne založenie prvého radu tehál. Zameranie robíme až po natavení izolačných pásov. Cieľom je nájdenie najvyššieho bodu na základovej doske. Pri zakladaní prvého radu vychádzame z tejto výšky.
nám uľahčí pracovná pomôcka na murovanie - nivelačná súprava pozostávajúca z dvoch nastaviteľných urovnávacích líšt. Tieto postavíme do vzájomnej vzdialenosti podľa dĺžky hliníkovej laty, ktorú máme k dispozícii (minimálne 2 m). Pomocou nastaviteľných skrutiek ich nastavíme do potrebnej výšky pomocou nivelačného prístroja a laty. Na urovnávacej lište nastavíme zároveň aj požadovanú šírku maltového lôžka podľa hrúbky steny a skontrolujeme vodorovnú polohu urovnávacích líšt. Medzi urovnávacie lišty nanášame zakladaciu maltu, ktorú následne urovnáme pomocou hliníkovej laty, ktorú ťaháme po nastavených urovnávacích lištách .
ukladáme do urovnaného maltového lôžka pozdĺž murárskej šnúry tak, aby sa tehly nezabárali do malty. V prípade potreby jednotlivé tehly jemne(!) urovnáme gumovým kladivom za pomoci vodováhy. Treba dbať na to, aby rad tehál bol vodorovný a medzi jednotlivými tehlami neboli výškové rozdiely.
Počnúc druhým radom tehly lepíme na PU murovaciu penu DRYFIX extra. Pena sa dodáva spolu s tehlami Porotherm Profi. Penu aplikujeme pomocou aplikačnej pištole podľa návodu na dóze.
Obrovskou výhodou je, že PU penu DRYFIX extra je možné používať pri teplotách prostredia do -5°C. Pozor však na teplotu obsahu dózy, t.j. na teplotu peny! Táto je počas jej aplikácie veľmi dôležitá z hľadiska dosiahnutia deklarovanej výdatnosti peny. Ideálna pracovná teplota peny je 20°C. Pri nižších teplotách sa výdatnosť znižuje, preto treba dózy, najmä v zimných mesiacoch, až po moment aplikácie skladovať pri izbovej teplote, prípadne vhodným spôsobom chrániť proti vychladnutiu.
Pred nanesením peny na ložné plochy tehál je potrebné ich zbaviť prachu po brúsení. Najjednoduchší spôsob je pretrieť ich murárskym štetcom. Ak to podmienky dovoľujú, namáčame štetec do vody, pri teplotách pod 0°C štetec nenamáčame.
Penu treba pred aplikáciou dôkladne pretrepať. Pri nanášaní PU peny na ložné plochy tehál platí nasledovná zásada:
Tehly ukladáme do čerstvej peny, preto nanášame vždy len toľko peny, aby sa na povrchu nemohla vytvoriť nelepivá vrstvička.
Niektoré detaily (detail rohu, okenného ostenia a parapetu) realizujeme pomocou doplnkových tehál. Na vytvorenie správnej väzby na rohu používame pri niektorých hrúbkach obvodovej steny (440 a 400 mm) tzv. rohové a polovičné koncové tehly s označením R a K 1/2).
Rohové tehly v každej vrstve musia byť oproti tehlám predchádzajúcej vrstvy na tom istom rohu pôdorysne natočené o 90°. Doplnkové tehly majú jednu styčnú plochu hladkú bez zazubenia, preto nanášame penu aj na tieto hladké styčné plochy.
Na vytvorenie detailu okenného ostenia a parapetu používame tzv. koncové tehly s označením K a K1/2. Ostenie vytvárame tak že sa v jednotlivých radoch striedajú celé a polovičné koncové tehly. Na parapet používame buď celé alebo polovičné koncové tehly. Koncové tehly sú vytvarované tak, že umožňujú zabudovanie tepelnej izolácie okolo rámu okna.