Aký je správny postup pri murovaní z tehál? Podrobnosti ako správne murovať sa dozviete v nasledovnom článku.

Aký je správny postup pri murovaní z tehál? Podrobnosti ako správne murovať sa dozviete v nasledovnom článku.
Tehly treba pred zabudovaním chrániť proti nadmernému nasiaknutiu vodou. Dostatočnou ochranou je paleta a neporušená fólia, preto by sa palety mali rozoberať až bezprostredne pred začatím murovacích prác. V rámci možností sa odporúča skladovať palety na spevnených a odvodnených plochách.
Rovnako treba chrániť proti nadmernému premočeniu aj rozostavanú hrubú stavbu, pokiaľ ešte nie je zakrytá strechou. Odporúčame posledný rad tehál ako aj parapety okenných otvorov zakryť fóliou alebo iným vhodným spôsobom. Toto opatrenie má zabrániť vyplaveniu čerstvej malty zo škár, tvorbe výkvetov a hromadeniu vody vzvislých dutinách tehál (nebezpečné hlavne v zimnom období).
Murárske práce by sa mali vykonávať pri teplotách nad +5 oC. Pri murovaní sa nesmú používať tehly alebo komponenty murovacích mált, ktoré sú zamrznuté.
Tehly Porotherm ako priečne dierované tehly majú jednoznačne danú polohu pre zabudovanie do muriva. Znamená to že systém dutín musí prebiehať zvisle a styčné škáry musia byť schované. Ak budú splnené tieto dve podmienky, tehla je v správnej polohe.
Akákoľvek iná poloha má za následok zhoršenie statických a tepelnoizolačných vlastností muriva v danom mieste, nehovoriac o tom, keď sa tehly zabudujú v nesprávnej polohe na väčšej ploche.
Ako prvé sa položia tehly na rohoch stavby. Pri zakladaní prvých tehál treba dbať na ich správnu orientáciu. Užitočnými v tomto prípade môžu byť pomôcky na murovanie. Na každom rohu v tom istom rade musí byť každá tehla oproti predchádzajúcej pootočená v pôdoryse o 90°.
Pri tehlách systému pero+drážka sa treba rozhodnúť pre určitú orientáciu pier a drážok. V princípe sú možné obe polohy – drážkami von aj dovnútra – ale počas murovania by sa už nemala táto poloha meniť.
Rohy stavby by mali byť založené tak, aby väzba v priľahlých stenách bola dostatočná, v ideálnom prípade na polovicu dĺžky tehly. Pri tehlách Porotherm 38 (Profi, EKO+ Profi, T Profi) to vychádza priamo z rozmerov tehál – tehly na rohoch stavby stačí v každom rade pootočiť o 90°.
Založenie rohu u obvodovej steny z tehál Porotherm 44 a 50 (Profi, EKO+ Profi, T Profi) je o niečo zložitejšie. Aby nám v priľahlých stenách opäť vychádzala väzba na polovicu dĺžky tehly, musíme na založenie rohu použiť doplnkové tehly a to kombináciu tzv. rohovej tehly označenej R pre jednotlivé hrúbky alebo si ju vyrobiť úpravou základnej tehly.
Systém Porotherm (Profi) ponúka k celým formátom aj doplnky v podobe polovičiek, prípadne rohové tehly. Polovičky sa používajú na ukončenie muriva, resp. vytvorenie zvislého ostenia okien a dverí. Rohové tehly na korektné založenie rohu pri niektorých formátov napr. pri hrúbke 44 a 50.
Napriek doplnkovým formátom však na každej stavbe potrebujeme aj tehly iného rozmeru ako je výrobný. Zapamätajme si, že tehly typu Porotherm sa delia zásadne pílením, nikdy nie sekaním. Na menšie stavby sú vhodné ručné píly (elektrické, prípadne obyčajné) s vhodným ozubením. Na väčších stavbách sa „uživia“ aj veľké stolové píly.