Murovací robot WLTR

Inovácie a nové trendy neobchádzajú ani sektor stavebníctva. Jednou z nich je aj robotizácia. 
„Aby sme stavbárom a murárom uľahčili ich prácu, vytvorili sme v spolupráci s českou firmou KM Robotics murovacieho robota WLTR (čítaj Wallter). Veríme, že jeho implementácia na trh dokáže aspoň čiastočne pokryť nedostatok pracovnej sily v stavebníctve,“ hovorí Dušan Koháry.
 

Technické parametre WLTR

Rozmery: 78 cm x 340 cm x 215 cm  (š x d x v)
Elektrická prípojka: 3x 400 V AC 32 A
Prevádzová teplota: 5 - 40 °C
Minimálna dĺžka steny: 5 m
Tehly: Porotherm 30 RR Profi Dryfix (Robot-ready)
Spojivo: Murovacia pena Dryfix

Výhody

Robot pomáha zvyšovať produktivitu práce pri zachovaní vysokého štandardu, dokáže nahradiť viaceré fyzické činnosti či znížiť stavebné náklady. Jeho výhodou je najmä neúnavnosť, presnosť a konzistentnosť. K prednostiam robotického murovania patrí aj optimalizácia využitia stavebného materiálu a bezpečnosť práce. „WLTR dokáže svojím ramenom dosiahnuť do výšky 3,25 metra a pracovať bez prestávky až 10 m2 za hodinu. To znamená, že muruje dvakrát rýchlejšie ako konvenčná partia stavbárov. Odhaduje sa, že by mohol zastúpiť v priemere 2 až 4 murárov, čo predstavuje výrazné šetrenie pracovnej sily,“ zdôrazňuje D. Koháry. Robot však nedokáže pracovať celkom samostatne, k obsluhe potrebuje dve osoby. Jedným je operátor, ktorý ho ovláda pomocou tabletu. Operátom v tomto prípade je hlavný murár. Druhou osobou je pomocná sila, ktorá zaisťuje prísun materiálu a ostatné pomocné práce, ako sú osádzanie dorezov, polovičných tehál či stenových spôn.

Nový rad tehál pre robota

Murovací robot je v súčasnej dobe vhodný najmä na výstavbu dlhých rovných stien s minimálnym množstvom otvorov, avšak do budúcnosti sa plánuje vývoj robota, ktorý zaistí komplexné murovanie. Uplatnenie nájde predovšetkým pri stavbe priemyselných budov, výrobných a skladovacích objektov či obchodných domov, škôl alebo nemocníc. V budúcnosti sa však očakáva, že bude prispôsobený aj ďalším typom stavieb. Pre murovacieho robota WLTR je určený nový produktový rad tehál Robot Ready. Ide o tehly s rovnakými vlastnosťami, ako majú klasické tehly Porotherm. Odlišujú sa drážkami na lícových plochách pre lepšie uchopenie robotickým ramenom. Aktuálne možno na murovanie týchto tehál používať murovaciu penu Porotherm Dryfix. Riešenie, ktoré bude využívať ako spojivo tenkovrstvovú murovaciu maltu je momentálne vo vývoji. Tehly Porotherm 30 RR Profi Dryfix P10 sú k dispozícii už teraz. 

Pozrite si robota WLTR v akcii

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.