Len nevyhnutné zásahy
Chalupa pozostáva z viacerých objektov. Prednú časť tvorí pôvodný dom, zadná časť vznikla prestavbou hospodárskej budovy. Majitelia sa od začiatku snažili zachovať autentickosť objektu a práve preto sa rozhodli spraviť len nevyhnutné zásahy.
Najväčšou rekonštrukciou prešla strecha. Nakoľko bol krov v dobrom technickom stave tak ho majitelia nemuseli meniť. „Na streche sme vymenili iba škridlu. Dokonca sa nám podarilo zohnať od spoločnosti Tondach rovnaký model, ktorý bol použitý aj na pôvodnej streche,“ vysvetľuje majiteľ.
Model keramickej škridly Steinbrück je prvou škridlou spoločnosti Tondach, ktorá sa na Slovensku začala predávať. Do ponuky sa vrátila, keď nastal výrazný rozvoj rekonštrukcií. Výhodou je, že sa výborne hodí na pôvodné latovanie a možno ju jednoducho kombinovať aj s pôvodnými kusmi. Prírodná červená farba škridly korešponduje s tradičným vzhľadom chalupy.
Rekonštrukcia strechy priam nabádala k využitiu priestoru pod strechou. Dom sa vďaka zobytnenému podkroviu rozrástol na 90 m2 úžitkovej plochy. Vidiecku atmosféru v interiéri dotvárajú viditeľné drevené trámy nepravidelných tvarov.
Hrubé múry z nepálenej hliny nebolo potrebné zatepľovať. Stačilo ich omietnuť vápennou omietkou, ktorá sa historicky používala na omietanie budov. Vonkajší vzhľad objektu zachovali majitelia v pôvodnej jemne žltej farbe. Zrekonštruovaný dom tak prirodzene zapadol do okolitého prostredia.
Majiteľ má bohaté skúsenosti v oblasti stavebníctva, na rekonštrukciu si s pomocou šikovného majstra trúfol sám. „Manžel ma na starosti hrubú stavbu a všetky technické veci okolo. Ja som navrhla interiér. Nakoniec to dopadlo tak, že som si niečo vymyslela a on musel vymyslieť, ako to technicky zrealizujeme,“ smeje sa majiteľka.
Rekonštrukcia aj s úpravami exteriéru trvala necelý rok a zaobišla sa bez závažnejších problémov.
Presvetlený interiér
Manželia obľubujú veľké vzdušné priestory. Dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu si dopriali aj na chalupe. Centrálny priestor s obývačkou a kuchyňou otvorili do krovu. Miesto pod strechou, ktoré pôvodne slúžilo na sušenie sena, sa zmenilo na spálňu.
Denné svetlo sem spolu s drevenými oblokmi privádzajú aj dve strešné okná. Toto riešenie ponúka aj ďalšiu zásadnú výhodu – možnosť využiť na vyvetranie tzv. komínový efekt. Vlhkosť a výpary z varenia sa rýchlo odvetrajú von, keď sa naraz otvoria strešné a fasádne okná, prípadne dvere.
Počas neprítomnosti majiteľov pomáha udržiavať kvalitu vzduchu na chalupe solárna ventilácia. „Tento systém aktivizujeme, keď odchádzame. Keď sa po čase vrátime, vzduch v chalupe je čerstvý, akoby sme nechali pootvorené okno. Najviac nás teší, že celý systém je založený na slnečnej energii. Neminieme teda ani jeden kW elektrickej energie,“ nadchýna sa majiteľ.
Pohodlie pre dvanásť ľudí
Dispozícia domu je rozdelená hlavným vstupom, ktorý sa nachádza v strede chalupy a nadväzuje na terasu. Z predsiene vedie dovnútra viacero dverí. Jednými sa vstupuje do pôvodnej prednej časti s dvomi izbami. Ďalšie ponúkajú možnosť vyjsť do podkrovia alebo zísť do pivnice. Tretie vedú do centrálneho priestoru – kuchyne s obývačkou, kde rodina trávi najviac času. Chalupa poskytuje pohodlie až pre dvanásť ľudí. „Cez víkendy sem chodievame sami alebo s vnučkou. Na Vianoce sa tu zídeme celá rodina, škoda len, že máme malý jedálenský stôl,“ hovorí majiteľka. Na stôl je však hrdá. Tento pôvodný kus nábytku si vlastnoručne zrekonštruovala.
Úctu k histórii cítiť na každom kroku. Aj zariadenie interiéru zodpovedá predstave o malebnej chalupe zasadenej do prírody. Prírodné materiály, hrejivé farby, zrekonštruované pôvodné prvky alebo tematické ozdoby na stenách podčiarkujú vidiecku atmosféru. Rekonštrukcia splnila zámer skĺbiť pôvodné prvky s funkčnými.
Aktívny oddych
Majiteľ chalupy síce pochádza z rodinného domu, ale prácu v záhrade doposiaľ neobľubuje. Okolie chalupy zveľadila rodina tak, aby si mohla užívať pohodu. Pred pár rokmi pribudol bazén so slanou vodou, pri ktorom trávia horúce letné dni.
V zimnom období, najmä po bohatej nádielke snehu, obľubujú manželia bežkovanie po okolitých tratiach. „Nesúhlasíme s tvrdením, že keď si človek kúpi chalupu, tak sa stane je otrokom. My stále cestujeme a objavujeme nové miesta. Ale toto je pre nás ako druhý domov, kam sa vždy radi vraciame,“ uzatvárajú spokojní manželia.