Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina ľudí má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva. 

Kľúčom je jasná vízia, ako chceme priestor využiť

Patrik Ďurík
Patrik Ďurík

Funkcia domu ako priestoru pre pokojný odpočinok nekončí stropom, efektívne sa dá využiť aj strecha, prípadne podkrovie domu. „Z plochej strechy sa dá urobiť napríklad oddychová plocha alebo vegetačný raj s rastlinami, hmyzím domčekom či iným ekologickým riešením prispievajúcim k zachovaniu biodiverzity,“ hovorí odborník na ploché strechy zo spoločnosti Wienerberger Patrik Ďurík.  

Naopak, pri šikmej streche sa dá podkrovie využiť ako obytné miesto. Treba na to však myslieť už pri stavbe či rekonštrukcii domu. Inak hrozia dodatočné náklady. „V praxi sa často stretávame s tým, že zákazníci zmenili svoje rozhodnutie po určitej dobe a chceli tento priestor začať využívať. Ak nebola spravená predpríprava podstrešia, zákazník musí absolvovať rekonštrukciu nanovo, s omnoho vyššími nákladmi,“ upozorňuje odborník na strechy zo spoločnosti Wienerberger Michal Dobrovodský.

Pri oboch typoch striech je tiež efektívnym využitím plochy v duchu udržateľného rozvoja aj používanie fovoltiky. „Predpokladá sa, že v budúcnosti bude prítomnosť fotovoltických panelov na strechách bežnou záležitosťou,“ doplnil Ďurík.

Pozor na nekvalitné a neoriginálne príslušenstvo

Medzi najčastejšie chyby pri rekonštrukcii strechy patrí nesprávne prevedená oprava krovu, zvolený typ strešnej krytiny a použitie neoriginálneho lacného príslušenstva. „Neoriginálne príslušenstvo zvyčajne nemá požadovanú kvalitu, životnosť a nemusí byť kompatibilné s celým strešným systémom,“ vysvetlil Dobrovodský. Príkladom môže byť použitie vhodnej strešnej fólie, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do podkrovia.

Investícia do kvalitného materiálu = menej starostí v budúcnosti

„Taktiež sa neoplatí šetriť na krytine. Na prvý pohľad vyššia investícia do keramickej škridly sa nám v budúcnosti vráti v podobe dlhšej životnosti, bezúdržbovosti a farebnej stálosti,“ poznamenal Dobrovodský s tým, že takto sa dá vyhnúť nákladnej obnove farebného náteru v budúcnosti. Ako doplnil Ďurík, rovnaké pravidlo platí aj pri plochej streche – investícia do kvalitnej hydroizolačnej fólie sa vráti v podobe dlhotrvácnej strechy. „Dnes už sú na trhu materiály, ktoré sú charakteristické svojou stálosťou, nemenia v čase svoje vlastnosti ani tvar,“ uzavrel Ďurík.

 

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.